Piotr Kasiński, Robert Trojanowski, “Zrób sobie komiks”

Lektura komiksu stanowi zazwyczaj tak przyjemne doświadczenie, iż w chwili, gdy się jej oddajemy większość z nas nie podejmuje refleksji nad tym, ile wysiłku stoi za jego końcowym efektem, nawet jeśli został on przygotowany przez osoby, którym rysowanie najwspanialszych ilustracji oraz pisanie najchwytliwszych scenariuszy przychodzi ze szczególną łatwością. Każdy fan tego typu literatury powinien zatem spróbować stanąć po przeciwnej stronie barykady oraz wcielić się w rolę realizującego go autora. Taką możliwość zapewniają m.in. zajęcia tworzenia komiksów częstokroć organizowane podczas eventów zrzeszających miłośników owego gatunku. Rzeczone wydarzenia mają jednak to do siebie, że odbywają się nad wyraz rzadko. Szczęśliwie, od pewnego czasu istnieje możliwość przeprowadzenia takich warsztatów w domowym zaciszu, w dogodnym dla siebie momencie, a tym samym przekonania się, że konstruowanie komiksów – jak zostało już wspomniane – nie należy do łatwych zadań, lecz jednocześnie zajmuje ono wysokie miejsce na liście tych najciekawszych. Wszystko za sprawą książki opublikowanej pod banderą krakowskiego Znaku.

Pozycja Zrób sobie komiks została opracowana przez prawdziwych specjalistów w zakresie omawianego typu literatury. Pierwszy z nich, Piotr Kasiński, to dziennikarz, a przede wszystkim dyrektor corocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Drugi – Robert Trojanowski – jest natomiast autorem licznych publikacji dla dzieci i młodzieży, rysownikiem, ilustratorem, a także prowadzącym warsztaty mającymi na celu rozwijanie plastycznych zdolności uczestników. Rolę przewodników po książce oraz komiksowym świecie będą jednak pełniły inne persony: króliko-pies Bobik oraz dwoje staruszków w… ciałach młodzieńców – Robi i Pik. Ten wyjątkowy tercet przybliży m.in. podstawy języka komiksu, nauczy tego jak prawidłowo rozmieszczać historię na planszach, tworzyć bohaterów, a także – co szczególnie trudne nawet dla najbardziej utalentowanych – wyrażać ich emocje oraz sprawiać, że staną się one przekonujące dla czytelników… Należy również zaznaczyć, że tytuł książki informuje nas o jej najważniejszym aspekcie, ale z pewnością nie jedynym. Omawianą publikację równie dobrze można potraktować jako tradycyjną historię obrazkową, a także jako zarys historii gatunku, która bywała nie mniej pasjonująca niż treść wielu komiksów.

Wydawnictwo, podobnie zresztą jak wszystkie inne, których recenzje możecie przeczytać na niniejszym blogu, jest dostępne w naszej bibliotece, jednak z racji tego, iż w dużej mierze służy ono do samodzielnego wypełnienia, warto zaopatrzyć się w swój egzemplarz, by móc w pełni wykorzystać jego walory i założenia. Jeśli książka Kasińskiego i Trojanowskiego stanie się dla kogoś początkiem przygody z tworzeniem komiksów, po pewnym czasie efekt jej współtworzenia będzie fantastyczną pamiątką. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że Zrób sobie komiks to must have każdego młodego fana gatunku?