Jak można zregenerować skrzynię biegów – artykuł partnera

Regeneracja skrzyni biegów to proces przywracania automatycznej skrzyni biegów do stanu „jak nowa”. Obejmuje to wymianę zużytych części, ocenę usterek, płukanie i uzupełnianie płynów, a ostatecznie zapewnienie optymalnej pracy całego systemu. Jeśli zostanie wykonana prawidłowo, może pomóc przedłużyć żywotność układu napędowego pojazdu i pomóc uniknąć kosztownych napraw w dłuższej perspektywie.

Oceń stan swojej skrzyni biegów

Pierwszy krok do oceny stanu skrzyni biegów powinien być podjęty jak tylko zaczniesz mieć problemy z wydajnością lub inne oznaki zużycia, takie jak nieprawidłowo działające przekładnie lub ślizgające się sprzęgła. Doświadczony technik samochodowy może przyjrzeć się wszystkim aspektom skrzyni biegów, w tym jakości płynu, blokadzie filtra i ogólnej wydajności komponentów. Będzie również w stanie doradzić w sprawie wszelkich natychmiastowych problemów, które przewidują, że mogą pojawić się z przekładnią przed rozpoczęciem regeneracji skrzyni biegów.

Wyczyść układ i wymień części

Po zakończeniu oceny, wszystkie zużyte części powinny zostać usunięte z układu przeniesienia napędu pojazdu, zanim będzie można go właściwie serwisować i regenerować. Typowe elementy, które często wymagają wymiany podczas tego procesu to uszczelki olejowe, uszczelki i inne uszczelki gumowe, przewody hydrauliczne w układach wspomagania kierownicy, przekładnie i sprzęgła, a także filtry do zaworów elektromagnetycznych. Dodatkowo technicy mogą również zdecydować się na oczyszczenie przejść płynów w układzie przed rozpoczęciem ponownego montażu.

Napełnij i przetestuj układ, aby upewnić się, że działa prawidłowo

Gdy wszystkie niezbędne części zostały wymienione podczas serwisu i wszystko znów działa prawidłowo, zgodnie z parametrami fabrycznymi, następnym krokiem będzie ponowne napełnienie całego układu nowym płynem, zgodnym z oryginalną specyfikacją producenta dla danego typu pojazdu – w zależności od roku produkcji itp. W razie potrzeby należy również zainstalować nowe filtry, po czym należy sprawdzić pozostałe kody usterek, a następnie ponownie przetestować elementy zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i elektronicznym, aby ponownie osiągnąć pełną sprawność.