Ewa Nowak, „Nie do pary”

O Ewie Nowak na pewno słyszeliśmy już wszyscy a przynajmniej większość z nas. Wiosną ubiegłego roku przyglądaliśmy się jej książce pt. Moja Ananke. Kilka miesięcy temu w księgarniach ukazała się nietypowa publikacja jej autorstwa – Notes młodej pisarki. Autorka Bardzo białej wrony kieruje ją do trudzących się amatorskim pisaniem i chcącymi rozwijać się w tym zakresie. Kto jak nie ona może udzielać porad osobom marzącym o swoim literackim debiucie z prawdziwego zdarzenia? Nowak na początku swojej kariery wielokrotnie spotykała się z przeciwnościami rynku oraz odmowami wydawców. Nie zniechęciło to ją jednak do działania i dziś jest ona autorką około 50 powieści dla młodzieży. Jedną z nich jest Nie do pary z 2015 roku.

Głównym bohaterem powieści jest niewyróżniający się zbytnio względem swoich rówieśników licealista Aleksander. Podobnie jak wszyscy chłopcy w jego wieku przeżywa również „burzę hormonów”. Skutkuje to tym, że w coraz mniejszym stopniu poświęca się on nauce, a większą część swojego czasu poświęca na imprezowanie i poznawanie nowych dziewczyn. Początkowo swoje nowe „ja” bardzo mu się podoba, jednak stopniowo sytuacja zaczyna wymykać mu się z rąk. Aleksandrowi jest coraz trudniej sprostać wymaganiom dziewczyn oraz określić samemu przed sobą, co tak naprawdę czuje. Sprawy dodatkowo komplikuje nieciekawa sytuacja w domu chłopaka, albowiem jego kontakt z matką stopniowo się rozluźnia, a ojciec ucieka w pracę i nadużywanie alkoholu.

Nakreślona powyżej fabuła wszystkim czytelnikom którzy jeszcze nie czytali Nie do pary może się wydać dosyć prosta i ciężko ukryć, że będzie to słuszny pogląd. Jednak w kontekście pedagogicznego doświadczenia Ewy Nowak, która swoimi książkami zawsze stara się przekazać coś ważnego i trafić do możliwie jak największej grupy młodych odbiorców jest to niekwestionowana zaleta. Tym razem pisarka chce zwrócić m.in. uwagę na to, jak bardzo problemy dorosłych wpływają na życie ludzi stopniowo w tą dorosłość wkraczających. Warto zaznaczyć, że jest to chyba także najbardziej kontrowersyjna powieść w dorobku Nowak o czym świadczą skrajnie różne opinie innych czytelników, którzy albo ją bezwzględnie zachwalają albo bezwzględnie krytykują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *