Ewa Nowak, “Nie do pary”

O Ewie Nowak na pewno słyszeliśmy już wszyscy a przynajmniej większość z nas. Wiosną ubiegłego roku przyglądaliśmy się jej książce pt. Moja Ananke. Kilka miesięcy temu w księgarniach ukazała się nietypowa publikacja jej autorstwa – Notes młodej pisarki. Autorka Bardzo białej wrony kieruje ją do trudzących się amatorskim pisaniem i chcącymi rozwijać się w tym zakresie. Kto jak nie ona może udzielać porad osobom marzącym o swoim literackim debiucie z prawdziwego zdarzenia? Nowak na początku swojej kariery wielokrotnie spotykała się z przeciwnościami rynku oraz odmowami wydawców. Nie zniechęciło to ją jednak do działania i dziś jest ona autorką około 50 powieści dla młodzieży. Jedną z nich jest Nie do pary z 2015 roku.

Głównym bohaterem powieści jest niewyróżniający się zbytnio względem swoich rówieśników licealista Aleksander. Podobnie jak wszyscy chłopcy w jego wieku przeżywa również „burzę hormonów”. Skutkuje to tym, że w coraz mniejszym stopniu poświęca się on nauce, a większą część swojego czasu poświęca na imprezowanie i poznawanie nowych dziewczyn. Początkowo swoje nowe „ja” bardzo mu się podoba, jednak stopniowo sytuacja zaczyna wymykać mu się z rąk. Aleksandrowi jest coraz trudniej sprostać wymaganiom dziewczyn oraz określić samemu przed sobą, co tak naprawdę czuje. Sprawy dodatkowo komplikuje nieciekawa sytuacja w domu chłopaka, albowiem jego kontakt z matką stopniowo się rozluźnia, a ojciec ucieka w pracę i nadużywanie alkoholu.

Nakreślona powyżej fabuła wszystkim czytelnikom którzy jeszcze nie czytali Nie do pary może się wydać dosyć prosta i ciężko ukryć, że będzie to słuszny pogląd. Jednak w kontekście pedagogicznego doświadczenia Ewy Nowak, która swoimi książkami zawsze stara się przekazać coś ważnego i trafić do możliwie jak największej grupy młodych odbiorców jest to niekwestionowana zaleta. Tym razem pisarka chce zwrócić m.in. uwagę na to, jak bardzo problemy dorosłych wpływają na życie ludzi stopniowo w tą dorosłość wkraczających. Warto zaznaczyć, że jest to chyba także najbardziej kontrowersyjna powieść w dorobku Nowak o czym świadczą skrajnie różne opinie innych czytelników, którzy albo ją bezwzględnie zachwalają albo bezwzględnie krytykują.