January N. Misiak, “Wszystko będzie dobrze”

Większości ludzi bez wątpienia trudno byłoby policzyć, ile razy słyszeli lub wypowiadali pojawiającą się w tytule książki frazę. Ci, którzy mieli z nią jakąkolwiek styczność wiedzą jednak, że zazwyczaj nie potrafi ona przynieść ukojenia. Zdanie: „wszystko będzie dobrze” częstokroć towarzyszy bowiem sytuacjom, gdy brakuje pomysłów na wsparcie cierpiącej osoby lub też po prostu wesprzeć jej nie można. Szczęśliwie, omawiane dziś dzieło przywraca wspomnianej wypowiedzi pierwiastek nadziei oraz pokazuje, że jest ona bliższa prawdy częściej, niż może się wydawać. Jego autora, Januarego N. Misiaka, fani komiksu kojarzą przede wszystkim z publikacji w pismach AQQ oraz Komiks Forum, a także porównywanego do filmów Woody’ego Allena zbioru pt. Siedem tygodni. Wszystko będzie dobrze to jego trzecia książkowa publikacja, która – co warto podkreślić – znalazła uznanie wśród członków jury pierwszej edycji konkursu im. Janusza Christy.

Główną bohaterką komiksu jest pewna nieokreślona imieniem dziesięciolatka, którą poznajemy na sali sądowej, gdzie ma miejsce rozwód jej rodziców. Zgodnie z wyrokiem, trafia ona pod opiekę matki. Rozstanie najbliższych sobie osób dziewczynka przypłaca zagubieniem, utratą pewności siebie, a przede wszystkim poczuciem winy. Co gorsza, jest zmuszona radzić sobie ze swoimi uczuciami samodzielnie. Wkrótce jednak nie tylko zyska wsparcie, ale również będzie mogła doświadczyć przygód, o jakich do tej pory mogła wyłącznie przeczytać w powieściach fantasy. Kiedy wieczorem, będąc przytłoczoną nagłym wybuchem emocji rodzicielki, zamyka się w swoim pokoju, przed jej oczami staje tajemnicza, gadająca żaba. Lubująca się w filozofowaniu i posiadająca ironiczne poczucie humoru istota zaprasza bohaterkę do podróży w głąb amazońskiej dżungli i jednocześnie swojego wnętrza. U kresu wyprawy obejmującej wiele śmiesznych, ale również niebezpiecznych przygód na dziesięciolatkę ma czekać… dwoje śpiących policjantów wiedzących, jak znaleźć wyjście z trudnej sytuacji, którą właśnie przeżywa. Zrozumie wówczas, iż nie warto załamywać się jedną rzeczą, gdy cały świat stoi przed nią otworem.

Misiak wykorzystując klasyczny motyw podróży tworzy ciekawy edukacyjno-psychologiczny komiks. Mimo baśniowego sztafażu nasuwającego skojarzenia z Alicją w Krainie Czarów oraz Opowieściami z Narnii ciężko jednak uznać Wszystko będzie dobrze za książkę adresowaną do dziecięcego odbiorcy. Po pierwsze, ze względu na jej surową formę (mimo, iż okładka komiksu mieni się barwami, jego treść jest już brązowo-biała) Po drugie – z racji bezpardonowego i bezpośredniego podejścia do kwestii rozwodu. To wszystko czyni omówione wydawnictwo swoistą lekcją emocjonalności dzieci dla posiadających je osób.