Emiliano Paganini, Bruno Cannucciari, “Kraken”

Kraken – według definicji Słownika terminów mitologicznych – to legendarny potwór morski, zamieszkujący u wybrzeży norweskich. Przez długi czas uważano go za przyczynę wszelkich wydarzających się w tamtejszych rejonach katastrof statków. Dziś powyższe twierdzenie może śmieszyć, jednak czy nie jest to przejaw hipokryzji? Wciąż przecież wielu ludziom zdarza się powtarzać, iż w każdej legendzie zostało zawarte ziarno prawdy. Między innymi o tym, do czego mogą doprowadzić nieuzasadnione niczym wierzenia mówi undergroundowy komiks Kraken stworzony przez duet Emiliano Pagani oraz Bruno Cannucciari.

Serge Dougarry to były prezenter telewizyjny, któremu sławę przyniósł program poświęcony niewyjaśnionym historiom oraz miejscowym legendom. Dziś jednak nie tylko wypalił się zawodowo, ale również życiowo, a wszystkie swoje smutki próbuje topić w dużych ilościach alkoholu. Pewnego dnia w jego mieszkaniu zjawia się chłopiec o imieniu Damien (fanom dobrego horroru nasunie ono jednoznaczne skojarzenia z cyklem Omen).  Czternastolatek mieszka w Selalgues, małej nadmorskiej miejscowości i właśnie jako jedyny uszedł cało z katastrofy kutra. Niestety, zginęli w niej jego ojciec oraz brat. Damien jest przekonany, że za ich śmierć odpowiada tytułowy Kraken, dlatego zwraca się do dziennikarza o pomoc w dokonaniu zemsty na potworze. Ten nie jest chętny rzeczonemu pomysłowi, lecz ostatecznie ulega namowom matki chłopca. Wyrusza zatem do wioski i niemal natychmiast zaczyna odkrywać tajemnice jej mieszkańców, którzy egzystują pod coraz silniejszym wpływem dawnych wierzeń, a ich niewiedza rodzi agresję.

Kraken to graficzna opowieść o stykaniu się przesądów z cynicznym racjonalizmem oraz sile naszego strachu, który w pewnym momencie może zacząć się materializować. Legendarny potwór staje się zatem punktem wyjścia do stworzenia historii dotykającej tematów na wskroś egzystencjalnych. Klimat historii doskonale ilustrują rysunki ograniczające się w barwach do zieleni, granatu i czerni, co nie tylko podkreśla jej mroczny nastrój, lecz doskonale pasuje do klimatu nadmorskiej miejscowości. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy w komiksowych lekturach nie ograniczają się wyłącznie do mainstreamu.