Jay Asher, Jessica Freeburg, “Szczurołap”, ilustracje Jeff Stokely

Sięgający swoimi korzeniami aż XIII wieku mit o Szczurołapie zainspirował już wielu twórców. Ograniczając się do tych najważniejszych należy wymienić przede wszystkim braci Grimm, Johanna Wolfganga Goethego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tym razem postanowili po niego sięgnąć Jay Asher, Jessica Freeburg oraz Jeff Stoklely. Na liście twórców omawianej dziś publikacji najbardziej zaskakuje obecność pierwszego ze wspomnianych, który zasłynął głównie autor powieści młodzieżowych. Najpopularniejszą z nich, za sprawą serialowej adaptacji sprzed dwóch lat, jest 13 powodów. Czy ów twórca odnalazł się w tak bardzo odmiennej estetyce? Jak najbardziej.

Komiksowa historia rozgrywa się (podobnie zresztą jak w pierwowzorze) w niemieckim miasteczku Hameln nawiedzonym przez plagę szczurów, której nie jest w stanie powstrzymać nawet doświadczony miejscowy deratyzator. Swoją pomoc oferuje jednak tajemniczy mężczyzna z fletem przekonany o cudownych możliwościach muzyki. Do tych doskonale znanych motywów ze słynnej legendy twórcy dodają jeszcze postać młodej, głuchej dziewczyny, Magdaleny. Z racji swojej przypadłości jest ona odtrącana przez otoczenie. Nie znajdując w realnym świecie zbyt wielu radości, bohaterka ucieka w świat fantazji i wykorzystując swoje umiejętności tworzy ciekawe opowieści. Jednocześnie marzy o spotkaniu prawdziwej miłości. Wkrótce zakocha się z wzajemnością w zagadkowym grajku, jednak skrywany przez mężczyznę mroczny sekret sprawi, że uczucie, które ich połączyło nie będzie miało szansy skończyć się pomyślnie.

Nowa wersja legendy zaprezentowana przez Ashera, Freburg oraz Stockely’ego jest zdecydowanie mocniejsza i mroczniejsza od tych, które znaliśmy do tej pory. Co ciekawe, dzieje się tak pomimo tego, iż autorzy tłumaczą na swój wiele aspektów niewyjaśnionych w pierwowzorze. Rzeczony zabieg otwiera nie tylko drogę do wprowadzenia nowych wątków, lecz również umożliwia uwspółcześnienie historii oraz nadanie jej wydźwięku pasującego do aktualnych czasów. W ten sposób wydany rok temu Szczurołap staje się historią o piętnowaniu wszelkiej odmienności, cierpieniu, chęci dokonania zemsty za wyrządzone krzywdy i życiu w samotności.