Jeff Zentner, “Goodbye Days”

„Najpierw jest trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie” – owo słynne zdanie Alfreda Hitchcocka bez dwóch stań może posłużyć za określenie powieści Goodbye Days. Jest to szczególnie zaskakujące i cenne jeśli weźmiemy pod uwagę, że przypisuje się ją do wciąż popularnego wśród młodzieży nurtu YA, zwłaszcza, że od pewnego czasu można zauważyć jego uschematyzowanie i powtarzalność motywów. Książka Jeffa Zetnera, laureata prestiżowej nagrody William C. Morris Award za debiutancką powieść pt. Król węży, ucieka od wykorzystywania utartych wzorców, lecz poszukuje nowych tematów i nowych form.

„Niewykluczone, że zabiłem trzech moich najlepszych przyjaciół. Niewykluczone, ponieważ opinie w tej kwestii są dość podzielone” – tymi słowami wita się z czytelnikiem główny bohater utworu, Carver Briggs. Rozterki chłopaka powoduje tragiczny wypadek, w którym zginęła trójka jego najlepszych przyjaciół – Mars, Eli i Blake. Przyczyną zdarzenia była nieuwaga i nieodpowiedzialność pierwszego z wymienionych, próbującego podczas kierowania samochodem wysłać Carverowi odpowiedź na napisanego przez niego SMS-a. Wrażliwość nastolatka rodzi w nim nie do końca uzasadnione poczucie winy, które na dodatek jest podsycane przez rodziny ofiar, a szczególnie przez ojca Marsa, szanowanego prawnika zamierzającego zgłosić chłopaka do prokuratury. Jedyną bliską osobą dla Carvera w tej trudnej sytuacji jest Jesmyn, była dziewczyna Eliego. Nie trwa to jednak długo, gdyż pomiędzy tą dwójką zaczyna się rodzić uczucie, a wraz z nim pojawiają się moralne dylematy.

Zasygnalizowana na wstępie odmienna względem innych utworów nurtu YA tematyka i forma powieści Goodbye Days sprawia, że jest ona nieco trudniejsza w odbiorze. Sporą jej część stanowią bowiem opisy przeżyć i przemyśleń bohaterów.  Jeśli jednak damy jej szansę przekonamy się, że nie pozostawiła nas ona obojętnymi i że nie jest to kolejna książka, którą zapomina się po zamknięciu czwartej strony okładki.