Joanna Olech, Edgar Bąk, “Egaliterra”

Prosta historia o planecie na której żyją niebieskie i różowe misie? To nie w stylu Joanny Olech i Edgara Bąka… Autorka kultowej Dynastii Miziołków oraz popularny projektant i grafik, którzy wspólnie stworzyli już książki Mam prawo i nie zawaham się go użyć oraz Kto ty jesteś kolejny raz łączą siły, aby zabrać głos w ważkiej ponadjednostkowej kwestii. Kwestii, która pomimo tego, że powszechnie uchodzi za naturalną i oczywistą rzecz w cywilizowanych społeczeństwach, wciąż jest przedmiotem niezliczonej ilości dyskusji dających do zrozumienia, iż sytuacja nie do końca wygląda tak, jak nam się wydaje. Lub raczej: jak próbuje się nam wmówić.

Tajemniczo brzmiący tytuł publikacji – Egaliterra – jest nazwą fikcyjnej planety funkcjonującej gdzieś w kosmicznej przestrzeni. Znajduje się na niej kraj Egalitania zamieszkiwany przez różowej i niebieskie misie Egalimisie. Wszystkie jednostki mające wpływ na egzystencję mieszkańców, z Misiowym Panem Bogiem na czele, zapewniają o równości funkcjonującej w społeczeństwie uśmiechniętych stworzeń. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, gdyż tak naprawdę uprzywilejowaniem cieszą się istoty o kolorze niebieskim. Bieg wydarzeń może zmienić dopiero spojrzenie na świat czyimiś oczami…

Na podstawie powyższego akapitu nietrudno odgadnąć, że kwestią, którą porusza Egaliterra są niesprawiedliwości na tle płciowym oraz nadużywanie we wszelkiego rodzaju sloganach słowa „równouprawnienie”, z którego nic nie wynika. Nic zatem dziwnego, iż co jakiś czas odzywają się głosy upominające się o przestrzeganie wszystkiego, co związane z tym pojęciem. Zwłaszcza, że z brakiem równości płci idzie w parze zapominanie o innych ważnych rzeczach, które zostały wymienione przez autorów na stronie przedtytułowej, m.in. czułości, opiekuńczości, rozwagi, lojalności i roztropności. Pozostaje więc jeszcze tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przypadkiem Egalitanii nie tworzymy również my sami?