Sarah Dessen, “Ktoś taki jak ty”

„Bestsellerowa maszyna” – tak swego czasu była określana Sarah Dessen. Nic dziwnego: książki autorki Teraz albo nigdy zawsze spotykają się z olbrzymim zainteresowaniem czytelników, a przy tym zdobywają wiele prestiżowych nagród. Jak na razie ostatnim wyróżnieniem pisarki jest literacka nagroda Margaret A. Ewards Awards. Spośród bogatego dorobku Dessen wybraliśmy powieść Ktoś taki jak ty. Po raz pierwszy ukazała się ona w 1998 roku, ale na jej polskie tłumaczenie musieliśmy czekać blisko 20 lat. Wcześniej osoby nie znające w wystarczającym stopniu języka angielskiego mogły obejrzeć jedynie jej ekranizację pt. Uwierz w miłość.

Ktoś taki jak Ty jest historią znajomości będącej dowodem, że przeciwieństwa jednak się przyciągają. Halley i Scarlett od dzieciństwa mieszkają przy tej samej ulicy, chodzą do tej samej szkoły i są nierozłącznymi przyjaciółkami, pomimo tego, że różni je niemalże wszystko. Pierwsza z nich jest nieśmiała, raczej stroniąca od towarzystwa innych. Scarlett zaś wręcz przeciwnie – to istny wulkan energii z niewyczerpywalnymi pokładami szaleństwa. Wkrótce doświadcza ona jednak strasznej tragedii, albowiem w wypadku samochodowym ginie jej chłopak Michael. Aby wesprzeć swoją najbliższą znajomą Halley przerywa pobyt na obozie, gdzie wysłali ją rodzice. Po przybyciu w rodzinne strony okazuje się, że sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, albowiem Scarlett nosi w sobie dziecko nieżyjącego partnera. W problemy wplątuje się również sama Halley, albowiem jej z matką ulegają pogorszeniu, gdyż ta nie może pogodzić się z faktem, iż córka dorasta. Ponadto, nastolatka zakochuje się w Maconie, niedostępnym i tajemniczym koledze Michaela.

Jak widać, Sarah Dessen w omawianej powieści, podobnie zresztą jak we wszystkich innych przez siebie napisanych, porusza pełną paletę zagadnień ważnych dla starszej młodzieży i nie ogranicza się wyłącznie do jednego tematu. Mimo, że przedstawiony powyżej opis książki sprawia, że jawi się ona raczej jako smutna i trudna, książka jest niepozbawiona humoru i świetna w lekturze. Ktoś taki jak ty to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów autorki, lecz również dla wszystkich, którzy szukają na lato lekkiej, aczkolwiek niegłupiej i niestroniącej od trudnych tematów lektury.

One Reply to “Sarah Dessen, “Ktoś taki jak ty””

  1. Zaglądając na tego bloga, była to książka, a właściwie okładka która jako pierwsza przykuła moją uwagę. Fakt, że fajnym ubiorem dziewczyn, ale, tytuł też przyciągnął wzrok. Z młodzieżowych książek przeczytałam wszystkie(zawrotnej ilości jakoś Jej nie posiada), ale M.Quicka – ten od Poradnika pozytywnego myślenia. Przecudowna pozytywna moc. Myślę że ta pozycja S.Dessen dostarczyłaby mi takiej dawki 🙂

Comments are closed.