Eliza Piotrowska, “Wojtek. Żołnierz bez munduru”

Eliza Piotrowska już od ponad 10 lat umiejętnie pobudza dziecięcą wyobraźnię. Rok temu pokaźna lista stworzonych przez nią publikacji powiększyła się o kolejną książkę pt. Wojtek. Żołnierz bez munduru, którą śmiało można uznać za najlepszą w jej dotychczasowym dorobku.

Wybrane przez nas dzisiaj wydawnictwo to coś więcej niż kolejna bajka o niedźwiedziu mieszkającym w lesie lub zoo. Stanowi ono bowiem opowieść o zwierzęciu, które istniało naprawdę. Tytułowy Wojtek urodził się w Iranie w 1942 roku. Później trafił m.in. do Szkocji i edynburskiego ZOO. Cały świat zapamiętał go za sprawą żołnierzy Armii Andersa, którzy przygarnęli go pod swoją opiekę i którzy nadali mu imię oznaczające zaprawionego w bojach wojownika. Ich motywacją była nie tylko chęć wychowania niedźwiedzia, lecz również potrzeba uśmierzenia tęsknoty za pozostającymi w ich rodzinnym kraju najbliższymi. Pomimo tego, że Wojtek sprawia sporo kłopotów (z trudem przychodzi mu poskromienie zamiłowania do słodyczy oraz długich kąpieli), wykazuje się przy tym również bohaterstwem – jest w stanie m.in. złapać szpiega oraz pomagać przy transporcie broni.

Książka opowiada o niełatwych, pełnych przemocy czasach, jednak nie zawiera ona przepełnionych grozą obrazów. Ponadto jest napisana pięknym poetyckim językiem, co sprawia, że ciężko jest się od niej oderwać i chce się do niej wracać. Można ją postrzegać jako książkę pomagającą wprowadzić dziecko w naukę historii Polski, ale także jako uniwersalną opowieść o dojrzewaniu, walce, przyjaźni, odwadze, poświęceniu, a także o uchodźstwie i wynikającej z niego konieczności szukania nowego domu poza ojczyzną.