„Masza i Niedźwiedź. Podrzutek”

Ten serial i te postaci znamy chyba wszyscy. Od 2009 roku, kiedy to po raz pierwszy pojawiły się na antenie rosyjskiej telewizji Rossija 1, dostarczają sporej dawki uśmiechu dzieciom oraz ich rodzicom. Masza i Niedźwiedź wciąż biją kolejne rekordy popularności, o czym świadczy chociażby YouTube, gdzie jeden z odcinków serialu o ich przygodach, okazał się być pierwszym rosyjskojęzycznym materiałem zamieszczonym w tym serwisie, którego liczba wyświetleń przekroczyła miliard. Polscy widzowie, chcąc poznać kolejne zabawne perypetie naszej dwójki i nie mogąc doczekać się ich wersji z tłumaczeniem na nasz język, oglądają je w oryginale. Pod tym względem fenomen Maszy i Niedźwiedzia może kojarzyć się ze sławą, jaką kilka pokoleń wstecz zyskała sobie bajka Wilk i zając niejednokrotnie odtwarzana przez ówczesne dzieci z kaset VHS pozbawionych polskiego dubbingu czy lektora.

Mało kto wie, że te popularne historie luźno nawiązują do ludowej rosyjskiej bajki opowiadającej o zagubionej w lesie dziewczynce oraz niedźwiedziu, który więził ją w swojej chacie. We współczesnej wersji jednak towarzysz Maszy jest bohaterem jednoznacznie pozytywnym, pełniącym rolę jej opiekuna i starającego się pomóc zrozumieć uroczej dziewczynki w różowej chuście skomplikowany świat dorosłych. Warto przy tym podkreślić, że w bajce można odnaleźć całe mnóstwo rosyjskich motywów (np. w jednym z odcinków serialu Masza przywdziewa czapkę z czerwoną gwiazdą). Ponadto, wielu widzów dostrzega w Maszy i Niedźwiedziu metaforyczne sportretowanie rosyjskiego społeczeństwa, a nawet niepoprawne politycznie aluzje mające wyrażać sprzeciw wobec władz tego kraju.

Naszych sympatycznych bohaterów od pewnego czasu można spotykać nie tylko na ekranie telewizora czy komputera, ale również na stronach barwnych książeczek wydawnictwa Egmont. Jedną z nich jest Podrzutek. W opowiadanej tam przygodzie Masza znajduje tajemnicze jajo, którym postanawia się zaopiekować i poprosić (a raczej przymusić) Niedźwiedzia, aby je wysiadywał. W efekcie czego z jaja wykluwa się mały pingwinek, z którym przeżyją wiele zabawnych zdarzeń.

Po przeczytaniu książeczki zachęcamy do porównania opisywanej w niej historii z jej wersją filmową (https://www.youtube.com/watch?v=aFEL3bAj3zw) oraz sięgnięcia do innych dostępnych w naszej bibliotece wydawnictw poświęconych Maszy i Niedźwiedziowi.